Wszystko o specyfice garnka rzymskiego

Jak znaleźć sposób na zdrową i lekkostrawną kuchnię? Należy zaopatrzyć się w garnek rzymski, czyli naczynie, które pozwala na pieczenie bez użycia tłuszczu.

Garnek rzymski – co należy wiedzieć

Jest to ceramiczne naczynie nieszkliwione, służące do pieczenia potraw. Dzięki nasycaniu ścianek naczynia wodą, która uwalnia się w czasie pieczenia z porów ceramicznego garnka, cały proces odbywa się w atmosferze nasyconej parą wodną. Nie trzeba więc używać tłuszczu (bo nic się nie przypali), a potrawy będą wspaniale wypieczone: mięso soczyste, drób delikatny, a warzywa niezwykle aromatyczne. Także chleb ma tutaj idealne warunki do wyrastania. Ważne jest, by przed użyciem garnek wymoczyć w wodzie, potem włożyć do niego potrawy, zamknąć pokrywę i wstawić do zimnego piekarnika. Dopiero potem można zacząć podgrzewać całość.

Użytkowanie garnka

Najważniejsze jest, by myć go ciepłą wodą, ale bez używania żadnych płynów i detergentów. naczynie mogłoby je wchłonąć i podczas kolejnego pieczenia środek chemiczny dostałby się do pieczonej potrawy. W przypadku silnych zanieczyszczeń można użyć sody oczyszczonej, a następnie wymoczyć garnek w czystej wodzie. Zawsze należy pozostawić go do swobodnego, całkowitego wyschnięcia. Aby garnek nie brudził się zanadto w czasie gotowania, rozwiązaniem może być wykładanie go silikonowym papierem do pieczenia. Po mniej więcej stu użyciach garnek napełniony wodą należy ugrzać w piekarniku, doprowadzając do wrzenia wody.