Szklanki termiczne

W ostatnim czasie ogromną popularność i duże grono zwolenników zyskały szklanki termiczne. Innowacją tego typu naczyń jest podwójna ściana, pełniąca rolę izolacyjną. Dzięki temu rozwiązaniu, napoje gorące stygną wolniej, natomiast napoje zimne dłużej pozostają odświeżające. 

Dlaczego i jak wybrać szklanki termiczne?

Po pierwsze izolacja

Dzięki obecności podwójnych ścian, szklanka termiczna dobrze izoluje podawany w niej napój od czynników zewnętrznych, w tym temperatury. Co ważne, dotyczy to zarówno napojów gorących, jak i schłodzonych. Dzięki warstwie izolacyjnej serwowane napoje dłużej zachowują idealną temperaturę spożycia. 

Po drugie bezpieczeństwo

Wspomniana powyżej podwójna ściana szklanki termicznej, powoduje że zewnętrzna ściana naczynia nie nagrzewa się pod wpływem kontaktu z gorącym napojem. W związku z tym nie ma ryzyka oparzenia dłoni podczas trzymania szklanki z gorącym napojem, a przenoszenie go jest łatwiejsze i bardziej bezpieczne. 

Po trzecie materiał

Szklanki termiczne wykonane są ze szkła borokrzemowego. Szkło borokrzemowe charakteryzuje się wysoką jakością i stosowane jest przede wszystkim w warunkach laboratoryjnych. Jednak w ostatnim czasie szkło borokrzemowe jest coraz częściej spotykanie również w warunkach domowych. Szkło borokrzemowe nie zawiera tlenku wapnia, ma domieszkę tlenku boru. Szkło jest lekkie, nie matowieje i nie traci blasku podczas dłuższego użytkowania i mycia środkami myjącymi. Jest również wytrzymałe i odporne na zarysowania. 

Po czwarte różnorodność wielkości i kształtów

Szklanki termiczne wykonane są ze szkła borokrzemowego, które może być dowolnie formowane w zakresie wielkości i kształtów. W bogatej ofercie szklanek termicznych bez problemu można znaleźć szklanki do herbaty, jak również do różnego rodzaju kawy. Szklanki termiczne do herbaty mają bardziej klastyczny wygląd, zbliżony nieco do kubka. Natomiast szklanki termiczne przeznaczone do kawy są bardziej zróżnicowanie i zależą od konkretnego rodzaju kawy. Klastyczna kawa parzona może być podawana w szklankach o tradycyjnym kształcie. Natomiast bardziej oryginalne napoje wymagają specjalnych szklanek. I tak, na przykład: espresso podawane powinno być w niskich, cylindrycznych szklankach o małej pojemności i grubych ściankach. W przypadku lungo, szklanka może być podobna, choć nieco wyższa. Szklanka do cappuccino powinna mieć kształt kulisty, rozszerzający się ku górze. Natomiast szklanka do caffe latte i latte machiato powinna być smukła, wysoka i powinna posiadać nieduże ucho. 

Po piąte prezencja

Dzięki podwójnej ścianie szklanek termicznych, podawane w nich napoje wyglądają bardzo efektownie. Sprawiają bowiem wrażenie, jak gdyby były zawieszone w powietrzu. Zwłaszcza w przypadku ciemnych napojów, jak na przykład kawy, wrażenia wizualne są bardzo dobre. 

Po szóste mycie ręczne

Zdecydowana większość producentów szklanek termicznych odradza ich mechaniczne mycie w zmywarkach. Intensywny strumień wody mógłby w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozwarstwienia szklanki. To z kolei prowadziłoby do utraty zdolności izolacyjnej ścian szklanki. Zdecydowanie bezpieczniej jest myć szklanki termiczne ręcznie.