Plastikowa czy drewniana – jaką deskę do krojenia wybrać?

Pomimo tego, że deska do krojenia zaliczana jest do najbardziej przydatnych i powszechnie występujących dodatków w kuchni, to jednak w dalszym ciągu nie rozstrzygnięty został spór dotyczący tego, jak wybrać deskę do krojenia pod kątem materiału jej wykonania. Nie da się ukryć, że tymi materiałami, które cieszą się największą popularnością, jest drewno oraz plastik.

Charakterystyka plastikowych desek do krojenia

Jedną z najczęściej wybieranych desek do krojenia, jest model plastikowy. Swoją wysoką popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo niskiej cenie, co sprawia, że w domu można mieć nie jedną, lecz nawet kilka desek tego typu i używać ich w zależności od potrzeb. Co więcej, takie deski są bardzo łatwo dostępne, nie tępią noży, a także wygodnie się je przechowuje, ponieważ można je włożyć po prostu do szuflady.

Niestety plastikowe modele posiadają także sporo wad. Przede wszystkim zupełnie nie są odporne na zarysowania i szybko kończą jako zniszczone i niewarte używania. Dodatkowo nie są odporne na działanie wysokich temperatur, więc łatwo można taką deskę nawet lekko nadtopić.

Charakterystyka drewnianych desek do krojenia

Jeśli ktoś ceni sobie piękny wygląd, oraz odpowiednio wysoką estetykę, powinien zdecydować się na deskę wykonaną z drewna. Oczywiście ładna prezencja to nie wszystko, co może być zaliczone do jej zalet. Jest to model również bardzo mocny i zupełnie niewrażliwy na upadek, czy też działanie ostrza noża. Nie tępi ich i nie niszczy.

Oczywiście drewniane deski to również pewne wady i niedociągnięcia, które mogą wpłynąć na ich komfort używania. Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że są one nieco droższe niż wersje plastikowe. Dodatkowo są one bardzo wrażliwe na wodę, więc nie można ich zanurzać w wodzie, jak i również myć w zmywarce. Najważniejszą jednak wadą jest fakt, że drewno posiada jedną nieprzyjemną cechę powodującą, że chłonie zapachy oraz kolory potraw, które się na nim kroi. Nie tylko nie jest to zbyt estetyczne, lecz również sprawia, że powstają przy ich pomocy gorsze potrawy. Jedynie skrupulatne czyszczenie drewna może przed tym uchronić.