Jaka tarka do sera?

Obecnie ciężko sobie wyobrazić pizzerię bez tarki elektrycznej. Umożliwia ona szybkie oraz dokładne starcie sera do pizzy i zapiekanek. 

Najpopularniejsze tarki

W większości domów występują jednak tarki ręczne, które są zdecydowanie tańsze oraz prostsze w obsłudze. Ser powinien być starty idealnie, żeby posypka smakowała tak jak powinna. Należy zwrócić uwagę, że jest to dodatek, który pasuje do większości potraw. Jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi jest ceramiczna tarka do sera z naczyniem w postaci miseczki. Starty ser ląduje bezpośrednio w miseczce, z której może być od razu podawany do dania głównego. Dno naczynia posiada odpowiedni profil, dzięki czemu nadaje się idealnie do sera oraz innych produktów. Jak wybrać tarkę do sera, żeby kostka została starta szybko oraz dokładnie? Dobrym rozwiązaniem jest zakup tarki z dodatkową rączką w kształcie łopatki. Tarki z reguły produkowane są ze stali nierdzewnej, ale przed zakupem warto się upewnić. 

Z czego są wykonane tarki?

Dostępne są również tańsze zamienniki wykonane na gorszych materiałach, które nie posiadają już tak dużej wytrzymałości. Powierzchnia tarki powinna być zaprojektowana w ten sposób, żeby ser można było swobodnie dociskać do ścianek. Szczególnie przydatna jest również łopatka trąca, dzięki której możliwe jest tarcie sera bezpośrednio na przygotowaną wcześniej potrawę. Tarka czworoboczna nadaje się najlepiej do tarcia twardych serów, do których należy pecorino oraz parmezan. W każdej kuchni można znaleźć klasyczną tarkę z czterema ściankami, która nadaje się do wielu produktów. Do tarcia sera i warzyw najlepiej wykorzystać ściankę z otworami w kształcie łezki. Jeżeli posiadasz twardy ser na przykład parmezan to możesz użyć ścianki bocznej z niewielkimi otworami o ostrych zakończeniach. Dzięki temu uzyskasz drobno starty ser, który nadaje się doskonale do lasagne lub spaghetti. Jeżeli zależy ci na starciu sera od razu do garnka lub miski to najlepszym wyborem będzie tarka płaska, która jest bardziej wygodna w użyciu i stosunkowo łatwo się ją trzyma.