Jaką formę wybrać do pieczenia chleba na zakwasie?

Chleb na zakwasie jest najzdrowszym rodzajem pieczywa, a zwłaszcza pełnoziarnisty. Nie jest trudny do upieczenia, choć najpierw wymaga przygotowania odpowiednio wcześniej zakwasu. Należy też pamiętać o odpowiedniej formie do takiego chleba, bo nie każda się do niego nadaje.

Jakie formy nie nadają się do chleba na zakwasie?

Forma do pieczenia chleba nie musi być jakaś specjalna. Wystarczy nawet metalowa keksówka, ale niestety nie do chleba na zakwasie. Zakwas wchodzi bowiem w reakcje z metalem. Jeśli nie ma się innej formy, należy taką keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia. Metalową formę trzeba też dobrze natłuścić, żeby chleb bez problemu z niej wyszedł, bo ingerencja nożem skończy się zarysowaniem takiej formy.

Najlepsze formy do chleba na zakwasie

Najlepsza forma do pieczenia chleba na zakwasie to forma ceramiczna lub szklana. Zarówno ceramika, jak i szkło nie wchodzi w reakcje z zakwasem. Jeśli chodzi o szklaną formę, wystarczy zwykłe naczynie żaroodporne używane do wypieku zapiekanek czy pieczenia mięs. Takie naczynia są też znacznie tańsze od ceramicznych.

Garnek rzymski do chleba

Garnek rzymski to najdroższe rozwiązanie, ale też najlepsze. Jest to gliniany garnek, więc jeśli chce się wykorzystać go do pieczenia chleba, należy już zawsze robić w nim jedynie to. Glina bowiem łatwo przejmuje zapachy. Jeśli jednak komuś zależy na wielofunkcyjnym naczyniu, można wybrać garnek rzymski glazurowany, ze szklistą powłoką, dzięki której żaden smak i zapach nie przeniknie do gliny.

Formy do pieczenia chleba dostępne na https://sklep.polmarkus.com.pl/formy-metalowe-do-pieczenia-chleba