Jak zrobić masę cukrową w domu?

Wszyscy kochają desery. Warto jednak zadbać nie tylko o ich smak, ale również o sposób, w jaki się prezentują. Doskonałym pomysłem na nadanie deserowi wyjątkowego charakteru jest przyozdobienie go masą cukrową. Co warto wiedzieć na jej temat?

Masa cukrowa – łatwiejsza niż myślisz!

Chociaż Polacy przyzwyczaili się do obecności masy cukrowej na wypiekach cukierniczych, to przygotowywanie z niej różnorodnych ozdób jest stosunkowo nową tradycją. Dodatkowo zarówno zwykłe przyozdabianie tortu masą, jak i tworzenie z jej wykorzystaniem bardzie skomplikowanych tworów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

O ile stworzenie różnego rodzaju figurek rzeczywiście wymaga nieco umiejętności i ćwiczeń, to samo przygotowanie masy jest możliwe w domowym zaciszu. Do jej stworzenia koniecznych jest tylko kilka podstawowych składników. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednią ilość cukru pudru, żelatyny, glukozy oraz w zwykłą wodę.

Dodatkowo istnieją także przepisy, które pozwalają na stworzenie masy bez użycia glukozy. Oczywiście, aby masa nabrała wyjątkowego zapachu oraz wyglądu koniecznie trzeba też kupić odpowiedni ekstrakt zapachowy m.in. migdałowy, kokosowy oraz barwnik spożywczy, który, sprawi że masa nabierze niepowtarzalnego kolorytu.

Masa cukrowa w lodówce?

Warto mieć na uwadze, że masa nie musi być natychmiastowo wykorzystana. Można ją przygotować wcześniej i wykorzystać przy innej okazji. W takiej sytuacji należy jednak zadbać, aby nie miała ona dostępu do powietrza. W przeciwnym wypadku szybko stwardnieje i nie będzie się nadawać do użytku. W tym celu wkłada się masę do szczelnego pojemnika lob woreczka foliowego i zamyka ją w lodówce. Dzięki temu masa zostaje ochroniona przed stwardnieniem.