patelnia wok

Jak używać woka?

Ze względu na to, że dania różnych kuchni świata na dobre zadomowiły się także w naszych rodzimych stronach, coraz większą popularność zdobywają patelnie wok, które szybko znikają z półek sklepowych. Ich przyszli użytkownicy mają nadzieję przygotowywać za ich pomocą apetyczne dania kuchni azjatyckiej, tak charakterystyczne dla tamtej kultury. W jaki sposób używać patelni wok?

Smacznie i zdrowo

Przede wszystkim należy pamiętać że potrawy na sprzęcie typu patelnia wok przygotowuje się w bardzo wysokiej temperaturze, więc najlepsza do tego celu będzie kuchenka gazowa. Niestety nie każdy obecnie nią dysponuje, ponieważ w nowoczesnych domach często do dyspozycji jest tylko kuchnia elektryczna lub indukcyjna. Na szczęście producenci woków, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom takich miłośników kuchni azjatyckiej i produkują sprzęt przeznaczony do użycia właśnie na kuchniach elektrycznych lub indukcyjnych.

Na woku można przygotowywać zarówno warzywa, mięso jak i ryż, Jednakże polskie doświadczenie wskazuje również na to, że doskonale przyrządza się na nim pączki w głębokim tłuszczu czy smaży konfitury. Ważne, by miał on czas dobre rozgrzać, nim jeszcze dodamy na niego olej. Czas smażenia w woku jest krótki, a co za tym idzie, potrawy są również zdrowsze. Z pewnością warto wypróbować to naczynia w swojej kuchni, zwłaszcza jeżeli domownicy gustują w kuchni chińskiej. Z odpowiednim sprzętem, takie dania można przyrządzić we własnym zakresie.