Garnki wykonane z żeliwa

Zakup pierwszego garnka żeliwnego jest poważną inwestycją. Mało jest naczyń tak wytrzymałych jak garnek żeliwny, dlatego przyda się w każdej kuchni. 

Wybór garnka żeliwnego

Powinien być jednak dopasowany do potrzeb i odpowiednio dobrany. Niektóre osoby przekonały się do żeliwa i zrezygnowały ze zwykłych garnków. Wielkość garnka to podstawowa kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Najmniejsze garnki żeliwne mają średnicę 10 cm, a największe potrafią mieć nawet 40 cm. Wybór rozmiaru jest zależny od tego dla ilu osób i jak często są przygotowywane posiłki. Dla dwuosobowej rodziny całkowicie wystarczający będzie garnek o średnicy 20 – 25 cm. Zasada jest taka, że im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym większy garnek żeliwny będzie potrzebny. Nie można też zapominać, że naczynie powinno być też dostosowane do żywności, która będzie w nim przygotowywana. Garnek okrągły o średnicy 25 cm przyda się, jeżeli często gotowane są obiady jednogarnkowe. Wszystkie wymienione modele rozmiarowe garnków z żeliwa znajdziesz na stronach jak Ostry Sklep.

Zastosowanie garnka

Dla kogoś kto mieszka sam lub gotuje małe porcje, w zupełności powinien wystarczyć garnek o wymiarze do 20 cm. Garnki owalne idealnie sprawdzą się przy zapiekaniu kurczaka oraz do przygotowania zapiekanek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że naczynia wyprodukowane z żeliwa idealnie nadają się do wypieku chleba oraz ciast. Wielkość garnka musi być dostosowana do liczby członków rodziny, żeby nie marnować żywności. Niestety wyrzucanie jedzenia jest dość częstą praktyką i ciężko się na to patrzy mając świadomość, że wiele osób na świecie umiera z głodu. Do wypieku chleba najlepiej kupić garnek owalny o średnicy większej niż 20 cm. W kuchni powinny znaleźć się również niewielkie garnki, których średnica nie przekracza 10 cm. Wykorzystuje się je do przygotowania smakowitych deserów. Można w nich przygotować muffinki, zapiekane owoce, a nawet babeczki. W sprzedaży są dostępne specjalne zestawy garnuszków, które warto posiadać. Rant naczynia jest jedynym miejscem, gdzie żeliwo jest nieosłonięte emalią. Często podnoszona pokrywka mogłaby uszkodzić emalię, dlatego z niej zrezygnowano.