foremki silikonowe

Formy do pieczenia – dlaczego warto postawić na foremki silikonowe?


W ostatnich latach na popularności wśród elementów kuchennego wyposażenia zyskały formy silikonowe. Jako zamienniki klasycznych blaszek i form ceramicznych, cenione są szczególnie przez osoby, które nie posiadają zbyt dużo miejsca w kuchni na przechowywanie potrzebnych akcesoriów do tworzenia słodkich wypieków. Jakie atuty można przypisać silikonowym foremkom do pieczenia?

Alternatywa dla blaszek

Silikonowa forma do pieczenia jest odporna na zarysowania, łatwa do utrzymania w czystości i wytrzymała na mechaniczne uszkodzenia. Nie ściemnieje z czasem ani nie zardzewieje, co zdarza się w przypadku długotrwale używanych blaszanych form. Można ją również bez obaw przechowywać zwiniętą lub złożoną, co nie wpłynie trwale na jej kształt, a pozwoli na oszczędzenie miejsca w kuchennej szafce. Formy silikonowe są wykonane z certyfikowanego tworzywa wysokiej jakości, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować z żywnością. Nie uwalniają w wysokiej temperaturze szkodliwych substancji i są termicznie wytrzymałe – można je bez obaw używać w temperaturze nawet do 260°C.

foremki silikonowe

Jakie kształty foremek warto posiadać w kuchni?

Silikonowe foremki występują w wielu kształtach. Każda zainteresowana pieczeniem ciast osoba znajdzie wśród nich formy idealne do wyczarowana babek, ciast ucieranych z owocami, biszkoptów, tart czy muffin. Ciekawą opcją jest połączenie szklanego dna formy z silikonową obręczą – tak skonstruowane foremki są wyjątkowo stabilne, a samo dno może z powodzeniem pełnić rolę stabilizującej i estetycznie prezentującej się podkładki pod już upieczonym ciastem – bez potrzeby jego przenoszenia. Forma silikonowa (także ta ze szklanym dnem) nie wymaga dodatkowych przygotowań – smarowania tłuszczem ani wyściełania papierem do pieczenia. Gotową do pieczenia masę wystarczy przełożyć do wybranej formy i wstawić do piekarnika.