Domowe sery

Wiele osób decyduje się na przygotowanie serów na własną rękę, wierząc że są one zdrowsze i smaczniejsze od tych dostępnych na sklepowych półkach. Fakt faktem, niektóre domowe sery niczym nie umywają się od tych z wyższej półki. Przygotowanie sera w domu to sposób na oszczędności, a także świetna zabawa!

Co będzie potrzebne do przygotowania sera w domu?

podpuszcza do produkcji serówNajważniejsze jest mleko. Nie może być to mleko pochodzące ze sklepowego kartonu – najlepiej, jeśli kupione jest ono bezpośrednio u rolnika i jest bardzo świeże. Nie może być ono pasteryzowane – z takiego mleka nie da się uzyskać sera. W większych miastach znaleźć można automaty sprzedające świeże mleko – warto się za nimi rozejrzeć w swojej okolicy.

Najważniejsza w produkcji domowego sera jest podpuszczka. Jest to specjalny, wyselekcjonowany z żołądków cielęcych enzym, który zapewnia odpowiednie ścinanie białka. Dzięki podpuszczce dobrej jakości uzyskać można większe ilości sera. Generalne przyjmuje się, że z dziesięciu litrów mleka uzyskać można od kilograma, do dwóch kilogramów sera wysokiej jakości.

Podpuszczka (kupisz pod adresem) w płynie jest najłatwiejsza w dawkowaniu – wystarczy odmierzyć wymaganą liczbę kropel. Natomiast używanie tej w proszku wymaga nieco większej ilości doświadczenia w serowarstwie.

Jakie sery można przygotować w domu?

Ciekawe jest to, że w domowych warunkach przygotować można niemal każdy rodzaj sera. Wystarczy odrobina chęci, wolna półka w lodówce, by samemu uzyskać pyszny, dojrzewający ser typu szwajcar czy gouda. Dojrzewania natomiast nie wymagają ery twarogowe, takie jak mozarella czy ser koryciński.

Swoją przygodę z serowarstwem warto zacząć od przygotowania najprostszych serów, by stopniowo przechodzić do produkcji tych nieco bardziej skomplikowanych. Wielbiciele domowych serów jednogłośnie przyznają, że ich przygotowywanie wciąga na długie lata!