jaki pieprz cayenne

Do czego wykorzystać pieprz cayenne?

Popularna na całym świecie przyprawa, uzyskiwana z wysuszonych i zmielonych papryczek cayenne, powinna na stałe zagościć w naszym domu. Nawet, jeśli nie jesteśmy zapalonymi wielbicielami ostrych smaków, warto mieć pieprz kajeński pod ręką, ponieważ posiada on cały szereg różnego rodzaju właściwości.

Przede wszystkim są to właściwości lecznicze. Pieprz cayenne ma działania przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Zawarta w nim kapsaicyna łagodzi symptomy zapalenia stawów czy bólu głowy. Udowodniono również, że przyprawa ta skutecznie wspomaga działanie układu odpornościowego oraz układu krążenia, zmniejszając ryzyko zawału czy udaru. Naukowcy są również pewni, że kapsaicyna hamuje rozwój komórek rakowych, choć ta sfera nadal czeka na dogłębniejsza analizę. Ale to nie wszystko. Powszechnie znane są też odchudzające właściwości pieprzu cayenne, który przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt.jaki pieprz cayenne

Trudno przecenić możliwości, jakie cayenne daje nam w sferze kulinarnej. Ten soczyście pomarańczowy proszek przyda się w każdej kuchni, w której docenia się głębię, oryginalność i intensywność smaków. Pieprz kajeński to niezastąpiony dodatek do orientalnych potraw mięsnych, rozgrzewających zup, smakowitych sałatek. Coraz popularniejsze jest również łączenie tej pikantnej przyprawy ze smakiem słodkim. Szczypta cayenne dodana do kubka gorącej czekolady lub brownie, może zapewnić zupełnie nowe doznania smakowe. Kontrast słodyczy i ostrości wydaje się być dość egzotyczny, a nawet ekscentryczny, ale jest zarazem bardzo intrygujący i pociągający.