Jeden czy dwa, czyli ślimaki w wyciskarkach do soków

2206409__340Na rynku produktów do wyciskania soków od dawna królują wyciskarki do soków. Mają one szereg zalet w porównaniu z klasycznymi sokowirówkami i – co ważne – dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, zależne od liczby wykorzystywanych ślimaków.

Po co ten ślimak?

W wyciskarce do soków ślimak jest w zasadzie najważniejszym elementem. Może być pojedynczy bądź podwójny. Wyciskarki są z reguły urządzeniami wolnoobrotowymi. Oznacza to, że ich szybkość pracy nie przekracza 120 obrotów na minutę. Tak szybko obracający się ślimak bardzo skutecznie miażdży owoce, warzywa i inne rośliny, dzięki czemu możliwe jest szybkie otrzymanie soku, nawet z tak zwanego “trudnego” surowca”.

Im więcej, tym lepiej?

Jak już zostało to ujęte na początku tekstu, wyciskarki mogą być albo jedno, albo dwuślimakowe. W wersji z podwójnym ślimakiem siła nacisku na tkankę produktu jest o wiele większa. Takie urządzenie składa się po prostu z dwóch zazębiających się ślimaków, które oddziałując na siebie, wyciskają z owoców sok.

Tak wysoka skuteczność pozwala na efektywne wyciśnięcie soku nawet z warzyw liściowych i ziół, co nie jest już takie proste w przypadku produktów z zainstalowanym jednym ślimakiem. Podsumowując – im więcej, tym lepiej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *