Po co komu tasak w kuchni?

Uzupełniając swój kuchenny arsenał warto chwilkę dłużej zastanowić się nad nożem typu chińskiego, czyli nad tasakiem. Być może wygląda topornie, ale ma dość szeroki wachlarz zastosowań, które warto poznać i wykorzystywać. Tak naprawdę sposób w jaki użyjemy tego niezwykłego narzędzia zależy przede wszystkim od naszych umiejętności.

Tasak jest na tyle masywny, że przy odpowiedniej ostrości bez trudu powinniśmy dać sobie radę z przecięciem kości. Poza tym takie narzędzie idealnie nadaje się do siekania, i to nie tylko mięsa. Warzywa i owoce także można rozdrabniać bez obawy zniszczenia delikatniejszej struktury składników. Dodatkowo tasakiem łatwiej można zgarnąć je do miski czy na talerz. Do jednych z najwytrzymalszych należą tasaki kute, więc podczas poszukiwań – warto kierować się tym jako wyznacznikiem dla doboru nowego akcesorium do swojej kuchni.

Istnieją kuchnie, w których wprost nie można obyć się bez dobrej jakości tasaka. Przykładem jest oczywiście przede wszystkim kuchnia chińska. Co ciekawe, kucharze w chińskich restauracjach praktycznie nie korzystają z tradycyjnych noży, których mnóstwo w restauracjach innego typu. Te same czynności, które profesjonalni kucharze wykonują za pomocą kilku różnych narzędzi, oni wykonują zaledwie jednym – tasakiem. Obserwowanie kogoś, kto ma duże doświadczenie w operowaniu tasakiem, może być naprawdę niesamowitym doświadczeniem.